06.04.2018 - KOSGEB Haberleri ve KOSGEB Gelişmeleri - KOSGEB Destekleri

İŞKUR Engelli Girişimci Hibe İstihdamı

İŞKUR Engelli Girişimci Hibe İstihdamı

Geçen yıl İŞKUR,Engelli olan girişimcilere esnaf olma yolunda üst extent 34 bin TL olarak verilen iş yeri kurma hibe destekleri 2018 yılında tam 50 bin TL olarak güncellenmiştir. Bu müjdeli haber ilk defa geçtiğimiz sene sonunda düzenlenen istihdam şurasında Cumhurbaşkanımız tarafından paylaşılmıştı. Bizde sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde yılda İŞ KUR tarafından iki sezon üzerinden engelli kardeşlerimize verilecek olan 50.000 TL üst limitli hibe iş kurma teşvikinin şartlarının ne olduğunu, bu dev istihdam dan istifa edecek olanlar ne gibi bir proje ile nasıl bir başvuru formu hazırlaması gerektiğini, örnekleri ile detaylı bir şekilde sitemiz de yer verdik.

Engelliler Bu Şartlara Uygun Olması Gerekmektedir

İŞKUR tarafından verilecek olan engelli kardeşlerimize özel 50 bin TL işletme hibe teşviklerinden istifade edecek olanların mutlaka bu şartlara uygun olması gerekir.

 1. Bedensel yada zihinsel olarak en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması.
 2. İŞKUR’a kayıtlı olmalısı,
 3. 18 yaşını tamamlamış olmanız
 4. Her ne sebeple olursa ise olsun EMEKLİ OLMAMIŞ OLMANIZ!
 5. Kendinize ait bir işletmeniz olmaması gerekir.
 6. İş yerini kuracağınız il sınırları içerisinde ikametgah da bulunmanız,
 7. Kuracağınız iş yeri için istenilen ustalık sertifikasına sahip olmanız

ve en son olarak ise GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI sahibi olmanız gerekmektedir.

Engelliler, Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alabilir ?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ilk 7 şartta uygun iseniz geriye kalan tek şey girişimcilik sertifikası almanızdır. Girişimcilik sertifikasını alabilmeniz içinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız gerekir. Peki bu eğitimlere ücretsiz olarak nasıl katılıp, sertifikanızı nasıl alabileceksiniz.

İlk yapmanız gereken, distance uygun bir adreste düzenlenen eğitime başvuru yapmanızdır. Eğitimlerin başvuru adresleri dahil olmak üzere tüm ihtiyacınız olan bilgiye erişebilmeniz için ilk olarak . ardında da açılan sayfada eğitimi almak istediğiniz il için ” İL FİLTRESİ ” kısmından ilinizi seçmeniz gerekecektir. İl seçimi sonrasında karşınıza şayet programlanmış bir eğitim planı varsa onların listesini görürsünüz. O listeden distance uygun tarihi seçebilir, daha sonra ise açıklama kısmından kursun adresini ve telefon numaralarına erişebilirsiniz.

Eğitimi Bitiren Engellilere Verilecek Olan Hibe Teşvikleri

Artık şartlara uygun olup uygulama girişimcilik programına da dahil olup ” Girişimcilik Sertifikası ” aldığınıza göre aşağıdaki sizlere verilecek kalemlerde ki hibe teşvikleri almaya oldukça yakınsınız.

 

 1. İş yerinin kuruluşu esnasından resmi işlemler için harcanan giderler için 3.000 TL
 2. İş yerinizin faaliyete geçmesi ile birlikte 12 ay boyunca yaptığınız kira, ısınma veya tanıtım gibi masraflarınız için 11.000 TL
 3. İşletmenin temel giderleri olan makine veya demirbaşların alımları için ise 36.000 TL olmak üzere

toplamda 50.000 TL hibe alabilirsiniz. Tabi aşağıdaki evrakları İŞKUR’a elden eksiksiz olarak teslim etmeniz ve projenizin onaylanması kaidesi ile…

Başvuru İşlemleri İçin İstenilen Evraklar Nelerdir ?

Şartlara uygun engellilerin belirtilen miktarlarda giderler için hibe alabilmeleri için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak İŞKUR’a elden teslim yapmaları gerekir. Bu evrakların listesi şu şekildedir.

 1. Talep dilekçesi,
 2. Başvuru formu
 3. Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi
 4. Kurulacak olan iş fikrine ait gerekli duyulması halinde mesleki diploma
 5. Girişimcilik Sertifikası
 6. bütçe tablosu
 7. Aslı gibidir yapılmış engelli sağlık kurulu raporu
 8. Vergi dairesinden alınmış başvuru sahibi engellinin vergi mükellefiyeti durumunu gösteren belge

Başvurular Nasıl Yapılmalıdır ?

Başvurular İŞKUR’a yukarıda belirtilen evrakların tam ve eksiksiz olarak sağlanması ile şahsen olarak yapılır. Bu evrakların içinde sizi en zorlayacak olan kuşkusuz ki iş planı projesinin hazırlanmasıdır. Sizlere boş olarak paylaşmış olduğumuz iş planı projesini formdaki uyarılar göre DOĞRU bir şekilde doldurmanız aslında yeterli olacaktır. Ama yinede projenizi doldurmak için teknik destek almak istiyorsanız KOSGEB Danışmanlık firmaları ile iletişime geçmenizi öneririm. İŞKUR dan destek ve daha detaylı bilgi almak için ise aşağıdaki telefon numaralarını kullanabilir,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ