06.04.2018 - KOSGEB Haberleri ve KOSGEB Gelişmeleri - KOSGEB Destekleri

İş yaşamı ve stres

İş yaşamı ve stres

İşyerinde, ruh sağlığını olumsuz etkileyecek birçok faktör vardır. Bu tür sorunların en azından bir bölümü kolaylıkla önlenebilir ve düzeltilebilir. İşyerinde; “Ruh Sağlığına Olumsuz Katkıda Bulunan Etkenler”, birçok araştırmacı tarafından ele alınmıştır.

İş yerindeki değişiklikler, kişinin yaşı ve yaşam dönemine göre farklı biçimde etkiler. Yaşam dönemleri teorisine göre, iş yaşamında yeni ihtiyaçlar ve beklentiler ortaya çıkaran meslek seçimi, terfi çabaları, daha yüksek olgunluk ve tecrübe düzeyine ulaşma gibi gelişimle ilgili değişimler altındaki kişi, stres altında kalır. Ve bu stres altında kalma, kişinin altta yatan kişilik örgütlenmesine bağlıdır. Çok farklı iş görevlerine transfer, yeni ustalık kazanan bir işçi için daha az stres olabilir.

Stres verici yaşam olaylarının hastalıklara yol açtığı görüşü çok eskilere dayanır. Yüzyılımızın başında, dinamik psikiyatrinin gelişmesi ve bilimsel araştırma yöntemlerinin psikiyatriye uygulanması ile, çevresel faktörlerin, ruhsal bozuklukların ana nedenleri arasında yer aldığı objektif olarak gösterilmiştir. Yeni psikiyatri tanı koyma sürecinde, kişinin maruz kaldığı yaşam olayları ya da streslerinin şiddeti de dikkate alınmaktadır. Ruh-. sal bozukluğun gidişi dikkate alındığında, eğer ruhsal bozukluk bir stres etkeni sonucu, ortaya çıktıysa, daha kolay iyileşeceği kabul edilmektedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ